Bycie towarzyszem dla dzieci to wielki przywilej, ale też odpowiedzialność. Trening uważności dla dzieci to dobry pomysł do wprowadzenia w domu lub szkole, przedszkolu gdy sami mamy doświadczenie.
Gdy wybieramy uważną ścieżkę czasami bywa zaskakujące jak często skupiając uwagę na innych zapominamy o sobie i swój trening uważności porzucamy bardzo szybko. Gdzieś w natłoku własnych oczekiwać, wewnętrznych przymusów a często również popędliwości doprowadzamy do stanu, który wręcz nie pozwala na uważność. Podstawową pracy z dziećmi jest nasza obecność, a tylko wtedy możemy być w 100 % gdy nasza bateria jest naładowana. Nie możemy zapominać, że uważność jest dla wszystkich i w pierwszej kolejności musi nam służyć i nas sprowadzać do chwili teraźniejszej. Trening uważności pozwala nam zakotwiczać uwagę na tym co zadziewa się w danej chwili. Myśli, które nas często porywają przestają mieć na nas tak silny wpływ, dzięki czemu choćby uważne słuchanie staje się da nas możliwe.
Uważność również będzie pozwala nam zwracać uwagę na siebie i na swoje zasoby, które w pracy z drugim człowiekiem są kluczowe.
Jest listopad, do świątecznego odpoczynku jeszcze chwila może warto się zatrzymać i odpowiedzieć na kilka pytań?
- Na ile twoja bateria jest wyładowana na dzień dzisiejszy?
- Co możesz zrobić, by faktycznie móc doładować ją?
- Jakie konkretne działania możesz podjąć by bateria ładowała się codziennie?
- Czego potrzebuję dzisiaj?
- Jak mogę siebie odżywić?
By odpowiadać na te pytania w działaniu jest potrzebny czas i skupienie na sobie.
Dzięki trosce o siebie, wychodzę z impulsywności. Pojawia się w moim zachowaniu coraz więcej świadomego działania, mówienia na rzecz drugiego człowieka w zamian za automatyzm. Gdy jestem spokojna, to mam energię, a wtedy mam możliwość zatrzymać się, zauważyć i wybrać odpowiedź na daną sytuacje. Mogę zdecydować co mi lub drugiej osobie może być potrzebne. Zatrzymaj się, odłóż myśli i obowiązki na bok. Zadaj sobie pytanie Jak dzisiaj mogę o siebie się zatroszczyć?