Trening uważności dla dzieci brzmi bardzo poważnie, prawie jakby to miała być dyscyplina sportowa. I z jednej strony nie chcemy by ćwiczenia uważności dla dzieci łączyły się ze szkolną dyscypliną, z drugiej strony umysł potrzebuje faktycznie treningu niczym mięśnie, by mógł z czasem stać się silniejszy i nie ulegać każdemu impulsowi, bodźcowi, myśli.
Uważność dla dzieci to piękny temat, który w nasze życie szkolne i przedszkolne może wnieść dużo ciekawych wrażeń, doświadczeń i często również śmiechu. Zatrzymanie i skupienie uwagi na chwili obecnej przynosi często dzieciom odpoczynek, kontakt ze sobą, ukojenie, rozluźnienie. Czasami ćwiczenia uważności mogą również przynieść irytacje, zniecierpliwienie, napięcie.
Jakie elementy może zawierać trening uważności by faktycznie mięsień naszej uwagi stawał się silniejszy. Dobrze jest wybrać stałą porę dnia lub tygodnia, zaprosić coś innego czy wyjątkowe by ten czas odróżniał się od innych aktywności chociażby dźwięk, inny sposób organizacji przestrzeni w sali. Warto zacząć od aktywności fizycznej i uważności na ciało, by później dzieciom było łatwiej pozostać w ćwiczeniach uważności w pozycji siedzącej lub leżącej. Dobieraj ćwiczenia dla dzieci, które znasz, rozumiesz i są już w twoim doświadczeniu. Przed rozpoczęciem praktyki uważności dla dzieci warto na moment usiąść i swoją uwagę skierować na oddech, by rozpocząć zabawę z dzieci obecną/ obecnym w swojej neutralności.
Jesień to cudowny czas na rozwijanie uważności na zmysły. Liście niosą ze sobą nie tylko piękne kolory, ale również teksturę i zapach. Z kolei owoce jesieni i smaki jesieni pozwolą na skupienie uwagi na smaku i zapachu.
Uważność w edukacji może z łatwością zagościć, nie tylko tego zatrzymania potrzebują dzieci, ale my dorośli.