Nasz projekt nazywa się ,,Uważność w edukacji”, co nie znaczy, że proponowane przez nas narzędzia nie sprawdzą się w domu. Chcemy wam pokazać kilka prostych sposobów na zabawę w uważność z dziećmi w domu.
Uważność to taki rodzaj obecności kiedy jesteśmy tu i teraz. Nie wybiegamy myślami w przyszłość, nie wracamy do przeszłości. I w dodatku nie oceniamy tego co się przydarza. Tylko obserwujemy. Zarówno dzieciom jak i dorosłym trudno być do tak uważnym. Nasz mózg jest przyzwyczajony do nieustannej pracy, a w praktyce uważności chcemy wyciszyć myśli.
Dlatego najlepiej przed praktyką się zmęczyć! Czyli zacznijmy od ruchu. W zależności od wieku dzieci możecie razem potańczyć, wykonać rozgrzewkę lub krótką praktykę jogi dla dzieci. Mogą wam w tym pomóc nasze karty do jogi lub jogowe piosenki.
Jak już się trochę zmęczycie najlepiej spróbować ćwiczeń oddechowych. Znów możecie wybrać jedno z ćwiczeń z naszych kart uważności, np. to:.
Lub zaproponuj dziecku ćwiczenie: Oddech ślimaka
- Usiądź wygodnie.
- Wyciągnij głowę do góry, tak jakbyś chciał dotknąć nieba.
- Teraz oddychaj jak ślimak, najwolniej jak potrafisz.
- Wykonaj takich oddechów 10.
- Wdech nosem, wydech też nosem.
- Delikatnie, powoli, łagodnie.
- Wolny wdech, bardzo powolny wydech.
- Gdy wykonasz 10 takich oddechów, otwórz oczy.
Następnie proponujemy dzieciom ćwiczenie uważnościowe. Możemy ćwiczyć uważność na:
- zmysły
- oddech
- ciało.
Dziś zaproponujemy ćwiczenie uważnościowe na zmysł dźwięku.
- Usiądź wygodnie.
- Wyciągnij głowę do góry, tak jakbyś chciał dotknąć nieba.
- Weź do ręki jakiś instrument (może to być nawet garnek i łyżka).
- Poproś by dziecko zamknęło oczy i liczyło ile dźwięków wybijesz na instrumencie.
- Następnie przez około minutę uderzaj różną częstotliwością w instrument, a dziecko po cichu liczy ilość uderzeń ( w zależności od wieku dziecka możesz wydłużać i skracać czas trwania ćwiczenia)
- Gdy minie ostatni dźwięk, możesz otworzyć oczy i podzielić się jaką liczbę usłyszałeś.
Ważne by zapytać czyw trakcie ćwiczenia dziecko rzeczywiście było skupione na liczeniu. Czy jego myśli nie krążyły gdzieś. Jeśli tak to znak, że Twoje dziecko właśnie było uważne. Możecie też zamienić się rolami. Dziecko będzie wygrywało dźwięki a ty słuchasz.
Całość zaproponowanej przez nas praktyki uważności łącznie z rozgrzewką nie zajmie wam więcej niż dziesięć czy piętnaście minut. Dlatego zachęcamy by praktykować codziennie. Możesz oczywiście zmieniać i urozmaicać ćwiczenia. Wiele pomysłów znajdziesz na naszym fanpagu: Uważność w edukacji na Facebooku: https://www.facebook.com/KosmosiKajo/
lub dołączyć do stworzonego przez nas kursu online dla rodziców